3 najciekawsze teorie spiskowe

3 najciekawsze teorie spiskowe

Teorie spiskowe związane są z przeświadczeniem o zatajeniu prawdy przed opinią publiczną. Mogą one dotyczyć sytuacji ekonomicznej, politycznej i militarnej. Kwestionują one wiele rzeczy, w tym lądowanie człowieka na księżycu, śmierć Adolfa Hitlera, a nawet Holokaust. Wśród najciekawszych teorii spiskowych można wymienić: teorię o żydokomunie, teorię o zamachu na World Trade Center, a także teorię o “przedsiębiorstwie Holocaustu”.

Teoria spiskowa to wyjaśnienie faktu, które jest niezgodne z powszechnie znanym i przyjętym uzasadnieniem. Jest ona bezpośrednio związana z przeświadczeniem o istnieniu spisku, którego celem jest ukrycie prawdy przed opinią publiczną.

Teoria spiskowa – żydokomuna

Teorie spiskowe upowszechnianie są w głównej mierze w Internecie – w mediach społecznościowych i na dyskusyjnych forach internetowych. Jedną z najpowszechniejszych, a zarazem najciekawszych teorii spiskowych jest ta, zakładająca istnienie żydokomuny. Teoria ta silnie związana jest z tendencjami antysemickimi. Wedle zwolenników i głosicieli tej teorii za powstaniem i szerzeniem komunizmu stoją Żydzi, dla których miał się on stać przepustką do sprawowania władzy nad światem. Teoria na temat istnienia żydokomuny narodziła się w Rosji i propagowana była przez faszystów i nazistów. Na gruncie polskim teorię tę głosili przedstawiciele Narodowej Demokracji w latach 20. ubiegłego stulecia.

Teoria spiskowa – zamach na World Trade Center

Istnieje wiele teorii spiskowych związanych z zamachem na World Trade Center 11 września 2001 r. Wedle jednej z nich za zamach odpowiada rząd Stanów Zjednoczonych, który potrzebował pretekstu do rozpoczęcia wojny z Afganistanem. Te alternatywne teorie zyskały grono zwolenników, czego dowodzą m.in. publikacje w prasie naukowej i popularnonaukowej, udowadniające prawdziwość teorii. Wiele z nich próbowano także udowodnić w sądzie, jednakże nie przyniosło to żadnych efektów.

Teoria spiskowa – zagłada Żydów

Kolejna teoria spiskowa nazywana jest roboczo “przedsiębiorstwem Holokaustu”. Teza ta głosi, że w ostatnich latach zagłady narodu Żydowskiego to właśnie Żydzi, którzy nie stali się ofiarami zbrodni nazistowskich, najwięcej na tym skorzystali. Co ciekawe, osobą, która zaczęła głosić tę teorię, jest Amerykanin pochodzenia żydowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Peter Lindbergh – sylwetka

Peter Lindbergh, czyli jeden z najpopularniejszych fotografów mody na świecie, urodził się w Polsce, ale wychowywał się w niemieckim mieście...

Zamknij