Co to jest Sarahah?

Co to jest Sarahah?

Sarahah to stosunkowo nowa aplikacja dostępna w sklepie Google oraz w AppStore. Twórcy programu pochodzą z Arabii Saudyjskiej, dlatego nazwa aplikacji pochodzi z ich rodzinnego języka arabskiego i oznacza „szczerość”, jest oczywiście także dostępna po angielsku. W ostatnim czasie bije ona rekordy popularności, w sierpniu 2017 roku miała aż czternaście milionów użytkowników na całym świecie. Dodatkową zaletą Sarahuhu jest także to, że profil w tej aplikacji można udostępnić przy użyciu Snapchata, co sprzyja popularyzowaniu nowego społecznościowego medium. Do używania tej aplikacji wystarczy zwykły, średniej jakości smartphone – Sarahah ma raczej niewielkie wymagania sprzętowe.  

 

Istotą aplikacji jest możliwość wysłania do drugiej osoby anonimowej wiadomości w przypadku, kiedy nie chcemy bądź obawiamy się przekazać danej treści osobiście. Nastolatkowie więc używają czasami Sarahahu do płomiennych wyznań miłości lub przeciwnie do ostrych słów krytyki – wszakże wiele osób anonimowo czuje się całkowicie bezkarnie. Specjaliści przewidywali, że tego typu aplikacja może spowodować wzrost cyberprzemocy, ale na ten moment w większości użytkownicy Sarahahu dostają wiadomości o bardzo miłej treści. Warto jednak cały czas monitorować wpływ nowej aplikacji na młodzież. Technologia ta czasami jest niezwykle pomocna – przy jej użyciu można taktownie poinformować kogoś o dowolnym problemie bez wprawianie go w niepotrzebne zakłopotanie. Nie zawsze wyartykułowanie wprost pewnej treści jest dobre w rozwoju relacji międzyludzkich.

 

Warto jednak zauważyć, że Sarahah nie jest pierwszą aplikacją umożliwiającą anonimowe wiadomości – w Polsce parę lat temu szczególnie popularny był ask.fm. Portal ten, już raczej nie używany, polegał na tym, że danej osobie można było wysłać dowolne pytanie bez konieczności podawania tożsamości. Strona ta umarła śmiercią naturalną, a czy tak będzie również z Sarahahem zobaczymy za jakiś czas. W Internecie wszystko starzeje się niezwykle szybko, a w pędzie galopującego świata również i programiści mają pełne ręce roboty, aby projektować coraz lepsze i ciekawsze aplikacje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak możemy ocenić Biopaliwa?

Poruszamy się pojazdami mechanicznymi dzięki zastosowaniu odpowiedniego paliwa. Znajduje się ono na każdej stacji paliwowej. Natomiast coraz bardziej powszechne okazują...

Zamknij