Domeny międzynarodowe – czym są?

Domeny międzynarodowe – czym są?

Domeny międzynarodowe to adresy globalne, które są częścią domen najwyższego poziomu. Rozszerzając działalność na inne kraje, firmy coraz częściej decydują się na wykupienie rodziny adresów lub domeny międzynarodowej.

Domena międzynarodowa wpływa na prestiż przedsiębiorstwa, a tym samym zwiększa zaufanie klientów. Pozwala to generować wyższe zyski i w perspektywie budowania marki może przynieść wielorakie korzyści. Przykłady domen międzynarodowych: „.eu”, „.com”, „.org”.

Rodzaje domen najwyższego poziomu (TLD)

Domeny najwyższego poziomu to takie, dla których nie istnieją domeny nadrzędne w systemie DNS zamieniającym łatwe do zapamiętania adresy w formie ciągu znaków na adresy IP (zapisywane najczęściej w formie 4 oddzielonych od siebie kropkami liczb z zakresu 0-255). Przykładem takiego adresu jest „.pl” lub „.com”. Inną nazwą takich domen jest Top-Level Domain, czyli w skrócie TLD. TLD zostały podzielone na dwa rodzaje: krajowe (country code TLD – ccTLD na przykład „.pl”) i funkcjonalne (generic TLD – gTLD, na przykład „.com”). Domeny międzynarodowe zawierają się w zbiorach domen funkcjonalnych (takie jak „.com” czy „.biz”) i krajowych („.us”, „.ru”).

Kiedy zainwestować w domenę międzynarodową

Inwestowanie w domenę międzynarodową jest świetnym pomysłem, jeśli zakładana firma ma działać na rynkach zagranicznych. Warto przy tym pamiętać, aby nazwa domeny zbudowana była w taki sposób, aby nie sprawiać trudności obcokrajowcom. Nawet jeśli nie planujemy podboju rynków zagranicznych, warto zdecydować się na domenę międzynarodową, szczególnie w sytuacji, gdy witryna ma dotyczyć wizytówki biznesowej. Utworzenie domeny z końcówką „.eu”, „.com” bądź „.org” sprawia, że całe przedsiębiorstwo wydaje się być bardziej profesjonalne. Dzięki temu automatycznie rośnie w oczach klientów i wzbudza ich zaufanie, co jest szczególnie ważne w partnerstwie biznesowym.

Koszty domeny międzynarodowej

Wykupienie domeny międzynarodowej jest droższe od zarejestrowania popularnej bądź regionalnej. Trudno oszacować konkretne koszty rejestracji takiej domeny oraz jej odnowienia. Relatywnie niedrogą domeną jest „.eu”, którą można uzyskać za około 30 złotych. Z kolei „.com” generuje koszty rzędu 40 złotych.

Polecamy: Tani hosting dla sklepu internetowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
3 najciekawsze teorie spiskowe

Teorie spiskowe związane są z przeświadczeniem o zatajeniu prawdy przed opinią publiczną. Mogą one dotyczyć sytuacji ekonomicznej, politycznej i militarnej....

Zamknij