Fotografia High Dynamic Range

Fotografia High Dynamic Range

Skrót HDR oznacza nazwę High Dynamic Rage. Jest to określenie techniki przygotowywania fotografii, dzięki której odtwarzać można elementy o skrajnie odmiennym stopniu jasności. Jeśli fotografujemy obiekt, kierując ekspozycję w stronę najjaśniejszej strefy, pozyskamy zdjęcie z dobrze odtworzonymi jasnymi elementami. Ciemność pozostanie ciemnością, a jej szczegóły nie będą widoczne. Kierowanie ekspozycji w stronę najciemniejszej strefy da nam efekt odwrotny – tutaj ciemność będzie najbardziej wyeksponowana, a jasności przybiorą postać białej plamy. Można dokonać syntezy obu tych zjawisk i połączyć je na jednym obrazie – oczywiście, jeśli posiadamy dobry program do modyfikacji zdjęć.

HDR w praktyce

To technika, w której łatwo łączyć można ze sobą różne rodzaje zdjęć, ale pod warunkiem, że mamy do dyspozycji sprawdzony program graficzny. Oczywiście, powinien być to Photoshop, ewentualnie Corel. Tylko dzięki tym programom uda się efektownie nałożyć na siebie odmienne fotografie. W stosunku do zdjęcia oryginalnego, przerabiane szczegóły będą funkcjonowały w nieco zniekształconej formie, ale nie będzie to działało na szkodę dla czytelności fotografii.

Spłaszczenie dynamiki zdjęcia dzięki HDR

Jeśli chcemy wykonać zdjęcia HDR krajobrazowe, powinniśmy pamiętać o tym, aby na jego tle nie znajdowały się żadne elementy ruchome, zwierzęta, bo fotografie wyjdą rozmazane. Dobrze jest wykonywać te zdjęcia przy bezwietrznej pogodzie. Aparat, którym wykonywać będziemy zdjęcia, musi znajdować się na statywie. Dla lepszego efektu ostatecznego warto zwiększyć ekspozycję nie do dwóch poziomów, ale do czterech. Wtedy zauważy się zasadnicze różnice między oryginałami a przeróbkami.

Cenne wskazówki przy wykonywaniu fotografii HDR

Wytrzymały statyw w tej sytuacji jest bardzo istotny. Jego stabilne położenie sprawi, że aparat nie będzie się przesuwać. W przeciwnym wypadku zdjęcia ze zmienionym położeniem trudniej będzie do siebie dopasować, choć może to rozwiązanie dać może nowe pomysły na połączenia obrazów. Z techniką HDR możliwe jest także tworzenie wielu efektów specjalnych. Za każdym razem, gdy robimy zdjęcie – ustawiamy przysłonę na innych wartościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wykorzystanie precli

Wśród tekstów, tworzonych przez copywriterów, zarówno tych zawodowych, jak i amatorów, znajdują się te mniej lub bardziej specjalistyczne. Jednak są...

Zamknij