Fotografia przyrodnicza – jak zacząć?

Fotografia przyrodnicza – jak zacząć?

Fotografia przyrodnicza to najtrudniejsza forma fotografii, ale może być bardzo satysfakcjonująca. Niestety, aby zrobić dobre zdjęcia otaczającej nas przyrody trzeba mieć nie tylko dobry sprzęt, „oko” do fotografii czy czas, ale też wiele szczęścia. Można więc powiedzieć, że ten rodzaj fotografii jest dla prawdziwych pasjonatów, którzy lubią spędzać wiele godzin na łonie natury o każdej porze roku. A także dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na drogie obiektywy czy nawet teleobiektywy, aby uchwycić najlepsze momenty z życia zwierząt.

Sprzęt i obiektywy

Spędzając wiele godzin na łonie natury, aby zrobić dobre zdjęcie trzeba też zainwestować w … sprzęt turystyczny. Dobre ubranie, porządne buty czy plecak oraz termos długo trzymający temperaturę to podstawa. Aby zrobić dobre zdjęcie niejednokrotnie trzeba będzie spędzić godziny w lesie, na łące, mokradłach, nad rzeką czy w górach. Dlatego zanim skompletujemy sprzęt fotograficzny musimy też skompletować wygodne ubranie, które pozwoli nam bez uszczerbku na zdrowiu spędzić czas w terenie.

Kolejna kwestia to aparat i obiektywy. Osobie dopiero zaczynającej swoją przygodę z tego rodzaju fotografią wystarczy aparat z wymiennymi obiektywami tzw. lustrzanka. Może to być Canon EOS 650 czy Nikon D200. Chodzi jednak o to, aby nauczyć się posługiwać sprzętem i odkryć samemu, kiedy jaki obiektyw sprawdzi się lepiej. Nie trzeba od razu kupować drogiego sprzętu. Można nawet wybrać aparat używany z niskim przebiegiem, ponieważ osoba początkująca w terenie może nawet przez przypadek coś popsuć.

Kiedy i jak robić zdjęcia?

W zasadzie jest to kwestia najważniejsza. Jeśli zależy nam na przykład na fotografii ptaków w locie trzeba dokładnie wiedzieć, kiedy migrują. Przykładowo wiosenne migracje ptaków przypadają na okres od lutego do maja, a jesienny odlot przypada na okres od lipca do listopada. Nie ma więc sensu „polować” na zdjęcia ptaków w grudniu.

Druga ważna kwestia to stawianie przyrody na pierwszy miejscu. Nie można zniszczyć przyrody dla dobra kadru. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie ptasiego gniazda można to zrobić z daleka, podchodząc za blisko można spłoszyć ptaki, które już do gniazda wysiadywać jaja nie wrócą. Zatem trzeba być bardzo ostrożnym i uważnym, aby nie zrobić krzywdy przyrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać najlepsze tło do zdjęć?

Jedną z podstaw zrobienia dobrego zdjęcia jest wybranie odpowiedniego tła. Fotografując w terenie może nam się wydawać, że wystarczy odpowiednie...

Zamknij