Jak wybrać najlepsze tło do zdjęć?

Jak wybrać najlepsze tło do zdjęć?

Jedną z podstaw zrobienia dobrego zdjęcia jest wybranie odpowiedniego tła. Fotografując w terenie może nam się wydawać, że wystarczy odpowiednie ustawienie aparatu, aby złapać ten moment i zrobić ładne zdjęcie na tle łąki, gór, budynku czy w tłumie innych ludzi. Ale robiąc zdjęcia w studiu, własnym domu, na potrzeby firmy czy nawet robiąc zdjęcia na swój blog trzeba zaopatrzyć się w dobre tło. Niestety ładnie pomalowana ściana czy stolik przystrojony kwiatami nie zawsze wystarczą.

Co trzeba wziąć pod uwagę wybierając tło?

Niestety dużą rolę odgrywa cena. Można znaleźć tła fotograficzne za 5, 10 złotych, ale niestety dobre jakościowo tło musi kosztować. Bardzo ważny jest też rozmiar. Zwłaszcza kupując online tło trzeba sprawdzić jego wymiary przed zakupem, ponieważ może się okazać, że tło ze zdjęcia w rzeczywistości jest malutkie. Jeśli specjalizujemy się w fotografii produktowej to wystarczy małe tło w formacie A3. Jeśli jednak robimy fotografie portretowe przyda się tło o wielkości nawet 3 m. Jednak wszystko zależy też od wielkości naszego studia czy mieszkania. Nie każdemu zmieści się tło szerokie na 3 m.

Rodzaj tła ma znaczenie

Jest wiele rodzajów tła. Najpopularniejsze jest tło kartonowe, ponieważ jest tanie, występuje w wielu wzorach i kolorach, a do tego nie ma widocznej faktury – jest gładkie. Jednakże sprawdzi się najlepiej w fotografii portretowej, a nie w produktowej, ponieważ może szybko się podrzeć lub pognieść.

Kolejne pod względem popularności jest tło polipropylenowe. To tło także jest niedrogie, łatwo dostępne i nadaje się do użytku przez osoby zaczynające przygodę z fotografią, ale i przyda się profesjonalistom. Niestety także może się zagnieść i mieć widoczną fakturę, ale jest chociaż odporne na wilgoć.

Dostępne są też tła winylowe, które są sztywniejsze, odporne na zabrudzenia oraz wodę czy też po prostu jest ich duży wybór. Mogą też imitować strukturę. Jednak są one dość drogie i cięższe niż na przykład tło kartonowe.

Jednym z rodzajów teł tekstylnych jest tło typu gnieciuch. Zostało tak nazwane, ponieważ ma nieregularną fakturę i wygląda jakby było zagniecione. Najczęściej stosuje się je do fotografii portretowej. Ogromnym plusem jest możliwość prania tła czy też brak zmartwień o zagniecenia, ponieważ już jest pogniecione. Można kupić też po prostu tło płócienne. Niestety jest to większy wydatek, a samo tło nie jest odporne na zabrudzenia czy wilgoć, chociaż można je prać i prasować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co daje sprawdzanie pozycji w Google?

Każda strona internetowa osiąga jakieś miejsca w rankingu wyszukiwarek. W Polsce najpopularniejszą wyszukiwarką internetową jest Google zatem nic dziwnego, że...

Zamknij