Komunikacja bliskiego zasięgu czyli NFC.

Komunikacja bliskiego zasięgu czyli NFC.

Z roku na rok technologia rozwija się coraz szybciej i szybciej. Jeszcze 15 lat temu fascynowaliśmy się telefonami komorkowymi, które mogły przesyłać pliki przez podczerwień. Później nastała era bluetooth, która króluje do dziś w smartfonach. Gdy nastały czasy, w których internet stał się popularny i osiągalny niemal w każdym gospodarstwie domowym, wprowadzono sieci bezprzewodowe. Wszystkie urządzenia stały się coraz bardziej mobilne, gdzie tylko można było, pozbywano się zbędnych kabli. Pracowano nad kolejnymi metodami komunikacji między urządzeniami, aby wysyłać pliki sprawniej, a także aby znaleźć jeszcze inne zastosowania dla komunikacji bezprzewodowej. Tak oto też powstało NFC.

Czym właściwie jest NFC?

NFC czyli Near Field Communication to radiowy standard komunikacji o wysokiej częstotliwości działający na odległość nie większą niż 20 cm. Wbrew pozorom i powszechnemu przekonaniu, moduł ten nie służy do wysyłania i odbierania plików, tylko do samego parowania urządzeń. Same pliki są wysyłane poprzez technologię Bluetooth. Dzięki temu, że cały proces odbywa się na bardzo krótki dystans, parowanie urządzeń jest natychmiastowe i nie wymaga autoryzacji. Dodatkowo sam transfer i parowanie urządzeń pobiera znikome ilości energii. Sam standard NFC po raz pierwszy zaimplementowano w Nokii 6130, natomiast pojawił się na większą skalę przy wprowadzeniu Androida 2.3, a następnie został wykorzystany w telefonach z innymi systemami.

Tryby pracy NFC.

NFC posiada dwa tryby pracy:

  • tryb aktywny- jest to tryb w którym oba urządzenia komunikują się ze sobą na przemian generując własny sygnał. Zarówno urządzenie inicjujące jak i urządzenie do którego dane są przesyłane, wymagają zazwyczaj zasilania. Przykładem trybu aktywnego jest wysyłanie zdjęcia z jednego smartfona na drugi.
  • tryb pasywny- urządzenie inicjujące wytwarza pole elektromagnetyczne, a sparowane urządzenie modulując te pole odpowiada działając jako transponder, korzystając właśnie z energii urządzenia inicjującego.

NFC w praktyce.

Oprócz wymiany plików między urządzeniami, moduł NFC jest wykorzystywany przez wiele firm w zestawach słuchawkowych lub głośnikach, a także stacjach dokujących, dzięki czemu są one bezproblemowo parowane ze smartfonem użytkownika. Ostatnio coraz bardziej powszechne staje się również dokonywanie płatności bezgotówowych z wykorzystaniem modułu NFC. Smartfon wyposażony w antenę NFC i kartę SIM działa na zasadzie karty płatniczej zbliżeniowej. Można bez wstukiwania PIN-u płacić za zakupy do kwoty 50zł. Co ciekawe nie trzeba nawet odblokowywać telefonu, wystarczy mieć zainstalowaną specjalną aplikację i przypisane do niej karty płatnicze.

Przyszłość modułu NFC.

Dla wielu ludzi NFC jest jeszcze świeżym tematem, z którym nie są do końca zaznajomieni. W przyszłości będzie można rozpowszechnić korzystanie z tego modułu używając go np. jako elektronicznych przepustek albo specjalnych tagów NFC używać jako wizytówek. Zastosowań już teraz jest wiele, a przypuszczalnie za kilka lat NFC może być równie rozpowszechnione jak karty płatnicze obecnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest Sarahah?

Sarahah to stosunkowo nowa aplikacja dostępna w sklepie Google oraz w AppStore. Twórcy programu pochodzą z Arabii Saudyjskiej, dlatego nazwa...

Zamknij