Lądowanie człowieka na Księżycu – o czym mówi popularna teoria spiskowa?

Lądowanie człowieka na Księżycu – o czym mówi popularna teoria spiskowa?

Od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu minęło już niemal pół wieku i choć jest ono doskonale udokumentowane, prawdziwość zaistnienia tego wydarzenia wciąż budzi wątpliwości u wielu ludzi na całym świecie. Wokół misji Apollo 11 narosło wiele mitów, a powstałe wokół tego tematu teorie spiskowe nadal mają szerokie grono zwolenników. Poznajmy najpopularniejszą z nich.

Geneza powstania

Powstała niemal tuż po zakończeniu ekspedycji Apollo 11 teoria zakłada, że misja ta zwyczajnie się nie wydarzyła, a wszelkie dowody jej przebiegu zostały sfabrykowane przez agencję kosmiczną NASA. Jej entuzjaści jako powód mistyfikacji wskazują wojnę technologiczną między USA, a ZSRR, której rezultat miał wskazać wyższość jednego mocarstwa nad drugim. W toczonym już od lat 50-tych wyścigu kosmicznym to Związek Radziecki początkowo był liderem, więc lądowanie amerykańskiej załogi na Księżycu z pewnością pozwoliłoby Stanom Zjednoczonym wysunąć się na prowadzenie i udowodnić swoją przewagę. Był to więc wystarczający powód, by włożyć sporo wysiłku i pieniędzy w sfingowanie takiej misji na planie studia filmowego.

Argumenty zwolenników teorii

Popularyzatorzy tego poglądu przedstawiają szereg dowodów mających jakoby przeczyć prawdziwości lądowania człowieka na Księżycu. Najbardziej popularnym z nich jest mające świadczyć o obecności wiatru łopotanie amerykańskiej flagi na jednym z filmów, co byłoby wszak niemożliwe na pozbawionej atmosfery powierzchni Srebrnego Globu. Jako inne przesłanki wskazują m.in. brak gwiazd czy Ziemi na zrobionych przez astronautów zdjęciach, zbyt wysoki poziom promieniowania kosmicznego, uniemożliwiającego opuszczenie przez istoty ludzkie ziemskiej atmosfery czy brak pozostawionego przez załogę Apollo 11 sprzętu na zrobionych przez późniejsze misje zdjęciach.

NASA odpowiada na zarzuty

Amerykańska agencja kosmiczna bardzo poważnie podeszła do obalenia argumentów przedstawianych przez zwolenników teorii o sfabrykowaniu lotu Apollo 11. Jako podstawowy dowód na prawdziwość misji wskazują rzecz bardzo prozaiczną – gdyby jakiekolwiek dane i materiały dotyczące ekspedycji były wytworzone sztucznie, Związek Radziecki, mający grono wybitnych naukowców natychmiast by to wykrył i przedstawił do wiadomości opinii publicznej, byle tylko obalić amerykańską dominację w tej dziedzinie. Jednakże NASA odniosła się także do każdej z teorii z osobna, udowadniając bezzasadność  jednej po drugiej, wszystkie z nich są zebrane na jednej z jej internetowych, gdzie opublikowana jest szeroka dokumentacja fotograficzna i filmowa.

Nierozwiązywalny spór?

Mimo istnienia szeregu publikacji książkowych, filmów i programów telewizyjnych definitywnie obalających wszelkie, naukowe czy nie, argumenty fanów teorii o sfałszowanym lądowaniu na Księżycu, wciąż jest to dosyć popularny pogląd. W przeprowadzonym niedawno w USA badaniu opinii publicznej 6% ankietowanych zadeklarowało się, jako zwolennicy tej teorii i odsetek ten utrzymuje się na podobnym poziomie od lat. Pozostaje więc zadać pytanie: Czy nie znają oni faktów w dobie powszechnego dostępu do wszelkich informacji, czy… Nie chcą ich znać?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skąd się biorą teorie spiskowe?

Teorie spiskowe towarzyszą ludzkości właściwie od zawsze. Zmieniały się jej formy czy sposób rozprzestrzeniania się, ale ogólna zasada działania pozostaje...

Zamknij