Peter Lindbergh – sylwetka

Peter Lindbergh – sylwetka

Peter Lindbergh, czyli jeden z najpopularniejszych fotografów mody na świecie, urodził się w Polsce, ale wychowywał się w niemieckim mieście Duisburg. Studiował malarstwo na uczelni artystycznej w Berlinie. W aparacie fotograficznym zakochał się z wzajemnością i bardzo szybko. Jest jednym z nielicznych przedstawicieli mistrzów rzemiosła, którzy zaliczają się do grona twórców legendarnego kalendarza Pirelli. Peter Lindbergh do dziś stawiany jest za wzór w dziedzinie fotografii reklamowej. Największy kunszt fotograf pokazał w edycji kalendarza Pirelli na rok 1996. Zdjęcia, mimo że surowe, są sporym odejściem od wszystkiego, co robił do tamtej pory. Fotografie sprawiają wrażenie przypadkowych, kadry mieszczą nie tylko fotografowane obiekty, ale także wszelkie zjawiska poboczne, ze światłami, kablami, elementami atelier fotograficznego włącznie. Na tamte czasy była to zupełnie nowa jakość.

Iść na żywioł!

Sam autor twierdzi, że „jego zdjęcia opowiadają szereg historii, na które składają się detale”. Nie lubi sztywnych i wyreżyserowanych sesji fotograficznych. Jego zdjęcia muszą mieć dynamikę i intymny klimat. Inspiracji szukał wszędzie. Podczas wizyty u dentysty broszury na temat UFO, rozłożone w poczekalni, stały się prowodyrem do kolekcji fotografii na temat Marsjan oraz kobiet.

Legendarne modelki i on

Legendarny stał się także projekt zatytułowany „Modelki”. Miał on postać filmu oraz sesji zdjęciowej, a w przedsięwzięciu wzięły udział najpopularniejsze modelki lat dziewięćdziesiątych, na czele z Cindy Crawford czy Naomi Campbell oraz Lindą Evangelistą. Sesje zdjęciowe Lindbergha stały się bezpośrednią inspiracją dla teledysków wielu światowych gwiazd pop. Z pomysłów Lindbergha korzystali między innymi Madonna i George Michael.

Stonowany geniusz

Obecnie jest już nieco mniej aktywny, niż kiedyś. Nie zgadza się na zepsuty świat mody, w którym co pięć dni debiutuje inna, niepełnoletnia dziewczyna. Sam określa, że najlepiej pracuje i pracowało mu się z dojrzałymi kobietami po trzydziestce, pełnymi pomysłów i samoświadomymi nie tylko własnej urody, ale także charakteru. Od lat jest wierny jednej kobiecie, także fotografce – Petrze Sedlaczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Efekty do zdjęć

Piękne zdjęcie to nie tylko odpowiednio dobrane tło, czy wyjątkowo fotogeniczna modelka. Warto pamiętać przede wszystkim o odpowiednim sprzęcie, który...

Zamknij