Recykling komputerów

Recykling komputerów

Komputera tak jak inne rzeczy zużywają się, a z czasem nie nadają się już do użytkowania. Nie można ich wtedy wykorzystać do zwykłego śmietnika, gdy są szkodliwe dla środowiska. Co zrobić w takich sytuacjach ? W tym tekście udzielamy informacji — jak można bezpiecznie pozbyć się starego komputera oraz ile ma on w sobie jeszcze cennych komponentów.

Gdzie można zostawić sprzęt elektroniczny ?

Możliwych miejsc, w których można zutylizować stary komputer- jest kilka. Pierwszym są pojemniki na osiedlach. Specjalnie oznaczone przeważnie są dostarczane przez firmy raz w miesiącu. To najwygodniejszy sposób na pozbycie się rupiecia. Kolejnymi miejscami są sklepy elektroniczne. Przyjmują one stary sprzęt, jeśli kupujemy nowy bądź umożliwiają oddane starego za drobną opłatą lub w ogóle za darmo. Kolejną opcją są specjalne punkty w mieście, gdzie przyjmuje się nieodpłatnie taki sprzęt.

Recykling

Gdy już nasz komputer trafi do specjalnego zakładu utylizacji, rozpoczyna się proces recyklingu. Z komputera można uzyskać bardzo dużo cennych elementów takich jak podzespoły czy metale szlachetne. Do jego budowy zużywa się wiele cennych kruszców takich jak złoto, srebro czy platyna. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się takim odzyskiwaniem cennych elementów, które w masowy sposób utylizują ogromne ilości starego sprzętu.

Gdy z komputera zostały zdemontowane części, które mogą posłużyć jako zamienniki i wrócić na rynek, montuje się obudowę i przeznacza na złom, a wszystkie pozostałe plastikowe elementy rozpoczynają długą wędrówkę po zakładzie. Pierwszym etapem jest rozdrobnienie części. Służy do tego ogromny młyn, który mieli na drobny mak części elektroniczne. Odpady po komputerach trafiają do kwasu, który oddziela plastik od metali. Oddzielone metale transportuje się do innych roztworów, które pojedynczo oddzielają każdy z nich. Uzyskane w ten sposób bryłki złota, srebra czy miedzi są później przetapiane w jedną stable.

Recykling starych komputerów chroni środowisko oraz pozwala odzyskać cenne metale użyte do ich budowy. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się tą czynnością, dzięki czemu bez trudu można pozbyć się niechcianego sprzętu.

Zobacz nasz artykuł o podobnej teamtyce –seotheme.pl/nowoczesna-technologia-w-sluzbie-ekologii/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Poród w UK – podstawowe informacje dla przyszłych rodziców

Przed porodem w UK kobieta musi dokonać wyboru szpitala, w którym chce rodzić. Pomocna jest wizyta na oddziale położniczym, w...

Zamknij