Zalety szkła antykorozyjnego

Zalety szkła antykorozyjnego

Szkło, podobnie jak inne materiały budowlane, w określonych warunkach ulega uszkodzeniom – jego największym wrogiem jest woda i para wodna. Dlatego, aby ograniczyć negatywne skutki ich działania na kabiny prysznicowe, warto montować w nich specjalne szkło antykorozyjne. Jakie ma zalety?

 

Korozja kojarzy się głównie z procesem rdzewienia przedmiotów wykonanych z metalu. Wbrew pozorom szkło również może ulegać temu zjawisku.

Na czym polega korozja szkła?

Wielu producentów szkła ma w swojej ofercie elementy przeznaczone do osłon prysznicowych – jest to na przykład linia Timeless marki Saint-Gobain. Nowoczesne rozwiązania są coraz powszechniejsze. Dlaczego warto je stosować? Szkło jest materiałem o wysokiej wytrzymałości na działanie substancji chemicznych i czynników atmosferycznych, jednak nie służy mu długotrwały kontakt z wodą lub parą wodną. Niesprzyjające warunki w łazienkach i basenach sprawiają, że szkło ulega korozji hydrolitycznej. W przypadku stałego kontaktu szyby z wodą ciecz migruje do wnętrza materiału, prowadząc do jego hydratacji. Następuje rozkład hydrolityczny krzemianów, które są podstawowym składnikiem szkła. Wymiana jonów między nim a wodą skutkuje powstaniem charakterystycznego żelu z kwasu krzemowego. Jest przezroczysty, więc nie wpływa na pogorszenie wizualnej jakości szkła, a jego funkcją jest ochrona przed dalszym działaniem wody. Jeśli na szkło oddziałuje mała ilość wody, wilgoć lub para wodna (na przykład w łazienkach, oranżeriach), uszkodzeniu ulega zarówno jego zewnętrzna, jak i głęboka warstwa. Efektem jest powstanie białego nalotu, który następnie może się łuszczyć, narażając kolejne warstwy materiału na działanie wody. Nierówna powierzchnia szkła i widoczne barwy interferencyjne wpływają na zmniejszenie przepuszczalności światła. Tafla traci także swoje walory estetyczne.

Dlaczego warto wybierać szkło antykorozyjne?

Specjalistyczne szkło antykorozyjne polecane jest między innymi do wykonania kabin i parawanów prysznicowych czy nawannowych. Umożliwia przedłużenie trwałości materiału, utrzymanie jego estetyki i poprawę cech użytkowych. Aby uzyskać właściwości antykorozyjne, tafla szkła zabezpieczana jest cienką, niewidoczną dla oka warstwą tlenków metali. Powłoka pełni funkcję ochronną – zabezpiecza parawan prysznicowy przed wystąpieniem korozji hydrolitycznej. Ważną zaletą jest także ochrona przed działaniem takich czynników jak detergenty i mydło. Na powierzchni w zdecydowanie mniejszym stopniu osadza się kamień i nie powstają zacieki, dzięki czemu można zaoszczędzić czas spędzony na czyszczeniu kabiny. Szkło antykorozyjne charakteryzuje się doskonałą przezroczystością i wysoką przepuszczalnością światła (88–89% w zależności od grubości tafli). Jego zaletą jest także trwałość antykorozyjnej powłoki – nie trzeba martwić się, że ulegnie uszkodzeniu podczas intensywnego użytkowania łazienki. Nie wpływa na nie negatywnie nawet obróbka przemysłowa szkła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szkoła programowania w Krakowie – jak uzyskać dofinansowanie do kursu programowania?

Wielu ludzi marzy o programowaniu, lecz nie wie jak zacząć. Otóż początek kodowania wcale nie musi być trudny, skomplikowany i...

Zamknij