Zmniejszanie rozmiaru zdjęć

Zmniejszanie rozmiaru zdjęć

Z pewnością każdy z nas choć raz stanął przed sytuacją, gdy zrobione aparatem zdjęcie okazało się zbyt duże, by zamieścić je na ulubionym portalu społecznościowym, blogu lub wybranej stronie internetowej. Co robić w takich przypadkach? Wiele stron internetowych ma gotowe aplikacje, dzięki którym rozmiary zdjęcia zostają dopasowane automatycznie, ale nie wszędzie można się spotkać z takim rozwiązaniem. Dlatego pomocne okazuje się posiadanie choć jednego programu komputerowego z dziedziny szeroko pojętej grafiki. Dzięki tym programom można zmienić rozmiar zdjęcia w ciągu kilku sekund. Funkcja oczywiście działa też w drugą stronę.

Zmniejszamy zdjęcie w programie graficznym

Najczęściej stosowanymi programami do zmniejszania zdjęć i plików graficznych są takie aplikacje, jak Corel czy Photoshop. Stosowane są na co dzień między innymi w profesjonalnych zakładach fotograficznych, także przed przygotowaniem zdjęć do wywołania oraz wydruku na wszelkiego rodzaju materiałach reklamowych. W większości programów graficznych sprawa wygląda podobnie.

Łatwa obsługa programów graficznych

W otwartym okienku programu graficznego, do którego eksportowaliśmy fotografię, w górnej części znajdują się opcje edycji. To właśnie tam jednym z poleceń jest „zmień rozmiar zdjęcia”. Klikamy więc w tą opcję, po czym naszym oczom ukaże się mniejsze okienko z miejscami na wpisanie danych liczbowych, określone w tym okienku będą także rzeczywiste rozmiary zdjęcia. Wybrać musimy jednostkę, która nas interesuje. Możemy pomniejszać zdjęcia w centymetrach, milimetrach, pikselach oraz innych jednostkach. Wygodne i szybkie jest stosowanie także stopnia procentowego. Jeśli chcemy zmniejszyć zdjęcie dokładnie o połowę – wystarczy określić w podziałce 50 procent i wcisnąć na klawiaturze przycisk „enter” lub lewym klawiszem myszy na okienku potwierdzić „OK”. Zdjęcie zostaje pomniejszone automatycznie i w jednej chwili możemy się nim cieszyć i wykorzystywać tam, gdzie uznamy za potrzebne.

Warto zmniejszać rozmiary zdjęć

Zabieg ten pozwala zaoszczędzić wiele wolnego miejsca na dysku. Zbyt duże rozmiary zdjęć sprawiają, że pliki zajmują na dysku dużo miejsca. Zmniejszać można tylko te zdjęcia, o których wiemy, że nie będą potrzebne do tworzenia plików wymagających fotografii o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest AdWords?

Przeglądając Internet w poszukiwaniu nowych materiałów do pracy, a także podczas seansu filmowego z przyjaciółmi czy po prostu relaksując się...

Zamknij