Biało-czerwone łzy nieba

Biało-czerwone łzy nieba

1 sierpnia 1944 roku dzielnice okupowanej Warszawy spłynęły krwią. Setki zaciśniętych pięści zostały wzniesione ku zachmurzonemu niebu w dramatycznym akcie walki o utraconą wolność. Gdy wskazówki zegara wskazały godzinę 17:00, niemieckie obiekty zostały zaatakowane w ramach akcji „Burza”. Wydarzenie, które miało miejsce w gorący dzień lata – rok przed zakończeniem II Wojny Światowej, która spustoszyła Europę Wschodnią – na zawsze zapisało się w pamięci Polaków i jest obchodzone po dzień dzisiejszy jako mesjanistyczna ofiara tych, którzy poświęcili swoje życie za naszą ojczyznę. Każdy kolejny rok przynosił różnego rodzaju uroczystości związane z Powstaniem Warszawskim.

Najbardziej popularną formą oddawania czci bohaterom wolnej dziś Polski są obchody urządzane w Warszawie.

Setki – a może nawet tysiące – ludzi przemierza ulice stolicy. Jest to widok niezapomniany, albowiem można na chwilę odnieść wrażenie, że wszelkie podziały przestają mieć znaczenie. Wiele różnych osobowości w każdym wieku stoi obok siebie, co potęguje wrażenie jedności: starszy pan na wózku, motocyklista z wytatuowanym ramieniem, czy jasnowłosa dziewczyna z przekrzywioną na bok czapką z daszkiem.

Kolejną również bardzo popularną formą upamiętniającą Powstanie Warszawskie są wszelakiego rodzaju konkursy artystyczne.

W przeddzień rocznicy warszawskich wydarzeń sztuka zostaje poświęcona bohaterom i ich chwalebnym czynom. Powiada się, iż nie ginie to, co trwa w cudzej pamięci: kierując się tą sentencją można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że dzieci i młodzież sprawiają, że wiele osób, których nazwiska znamy, zostają obdarzeni chwałą nieśmiertelności. Mężczyźni i kobiety zostają uwiecznieni na rysunkach, czy symbolicznych portretach. W niejednej hali rozbrzmiewa echo śpiewanej patriotycznej piosenki, bywają haftowane specjalne naszywki. Nierzadko również organizowane są konkursy fotograficzne, których zadaniem jest ukazywanie kluczowym miejsc podczas powstańczych wydarzeń. Niekiedy młodzi ludzie wcielają się w aktorów i rekonstruują wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat. by jak najdokładniej ukazać obserwatorom to, w jaki sposób walczyli nasi pradziadkowie. Pomysłów jest wiele, a każdy kolejny rok zdaje się produkować ich coraz więcej. Jedno jest pewne – upamiętnianie Powstania Warszawskiego jest częścią nas, Polaków i niewątpliwie będzie trwać tak długo, jak żyjemy i zjednywać nas ponad podziały.

Warte uwagi kampanie promujące historie Polski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
W jaki sposób, krok po kroku wypełnić wniosek o 500+?

Warunki dofinansowania Każdy kto posiada co najmniej dwójkę dzieci lub dochody jego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na jednego członka rodziny...

Zamknij