Dagerotypia jako początek fotografii

Dagerotypia jako początek fotografii

Fotografia to proces, który wciąż trwa i który cały czas nas zaskakuje. Do rozwoju fotografii przyczyniło się skonstruowanie przyrządu o nazwie camera obscura. Camera wykorzystywana była przez setki lat w malarstwie i grafice. Ale cały czas marzeniem artystów było zatrzymanie i powielenie obrazu, jaki pojawił się dzięki soczewce i lustrzanej płycie zainstalowanej w tym przyrządzie.

Dagerotypia – technologia

Dagerotypia jest nazwą procesu fotograficznego, w wyniku którego powstaje obraz na metalowej płytce, obraz ten nosi nazwę dagerotypu. Proces ten został opracowany w latach 20. XIX. Natomiast w 1839 roku został udostępniony jako technika fotograficzna do powszechnego użytku. Nazwa tej techniki wywodzi się od nazwiska jednego z jej twórców L.J.Daguerre’a. Dagerotypię od razu wykorzystywano w sferze usług fotograficznych do robienia fotografii rodzinnych i portretowych. Dominacja tej techniki trwała do lat 50. XIX, kiedy to wyparły ją inne, łatwiejsze, tańsze i przynoszące szybszy efekt technologie, a przede wszystkim umożliwiające powielanie.

Jak powstawał dagerotyp?

Technologia dagerotypii była wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia portretów. Na samym początku swojej historii najtrudniejsze zadanie spoczywało na modelu, który musiał pozować absolutnie bez ruchu przez ok. 15 minut i to w oślepiającym go świetle. Aby możliwie jak najbardziej ułatwić modelowi pozowanie, stosowano różnego rodzaju podpórki, oparcia i pomocniki. I bardzo często to one są powodem nieznośnej sztywności i ponurej miny widocznej na dagerotypie. Dzięki temu, że prace na rozwojem fotografii nieustannie zmieniały jej kształt, szybko wyeliminowano tę wadę. Przez długi okres czasu dagerotypy były wyłącznie czarno białe, albo raczej w kolorze seppi, dlatego szybko wprowadzono zwyczaj ręcznego kolorowania powstałego obrazu.

Tworzeniem dagerotypów zajęli się przede wszystkim malarze miniatur i pejzaży, którzy w obliczu rozwoju dagerotypii utracili źródło dochodu. Ale też dzięki temu, bardzo szybko zaczęto ją traktować jako dziedzinę sztuki. Ich wkład w uzyskanie artystycznego wyrazu, w traktowaniu fotografii jako dzieła odczuwalny jest do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *