Jan Saudek – mistrz czeskiej fotografii

Jan Saudek – mistrz czeskiej fotografii

Polacy mają Tadeusza Rolke, a Czesi – Jana Saudka! Jest to jeden z najpopularniejszych fotografów z kraju nad Wełtawą, a jego sława przekracza daleko granicę jego ojczyzny. Wszystko dzięki niezwykle oryginalnemu i plastycznemu podejściu do tematu fotografii. Jan Saudek swoją pierwszą wystawą zadebiutował w Pradze na początku lat sześćdziesiątych, czyli wtedy, gdy w ówczesnej Czechosłowacji rodziły się nieśmiało przemiany polityczne w kierunku demokracji, boleśnie stłumione przez Wojska Układu Warszawskiego w 1968 roku.

Czeski pionier fotograficznego naturalizmu

To właśnie Saudkowi zawdzięcza się przemycenie do fotografii motywu odrapanej ściany piwnicy. Do legendy przeszły jego naturalistyczne akty. Do pozowania zaprasza zazwyczaj dojrzałe kobiety, opierające się kanonom współczesnej urody. Nie ma dla niego tematu tabu, jeśli chodzi o nietypową urodę modelek. Mogą być grube, stare, czy kalekie. Przeciwnicy Saudka oskarżali go nie raz o umiłowanie brzydoty, ale on w swoich pracach zawsze był konsekwentny. Nie przejmuje się także oskarżeniami o nadmierne eksponowanie wulgarności w swoich pracach. Za jedno z jego najwybitniejszych dzieł fotograficznych krytycy uznają dwuczęściową kompozycję „HouseWife” z początku lat osiemdziesiątych.

Artysta wyklęty

W czasach największej aktywności twórczej był doceniany najbardziej w krajach zachodnich. W Czechosłowacji nie miał co liczyć na sukces, ponieważ władze komunistyczne bojkotowały go na całej linii. Przemiany polityczne po 1989 roku sprawiły, że został doceniony także wśród rodaków, co zaowocowało licznymi wystawami. Jest wciąż aktywny, organizuje nowe wystawy, wydaje kolejne albumy, chętnie udziela wywiadów. Do rozpowszechnienia świadomości istnienia jego twórczości w Polsce przyczynił się popularny dziennikarz i czechofil – Mariusz Szczygieł. Przedstawił portret Jana Saudka w swojej niezwykle popularnej książce – „Zrób sobie raj”.

Wzór dla młodszych

W dobie poszukiwania coraz bardziej szokujących i nowatorskich zarazem pomysłów na współczesną fotografię, Jan Saudek stawiany jest za wzór artysty niepokornego dla wszystkich początkujących fotografów, którzy dopiero szukają swojej drogi artystycznej i chcą okiełznać swoją ekspresję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szybkie sposoby na zgranie zdjęć z telefonu na komputer

Błyskawiczny postęp technologii wśród telefonów komórkowych sprawił, że za pomocą niewielkiego urządzenia możemy zrobić wspaniałe zdjęcia w wysokiej jakości bez...

Zamknij