Dodaj zdjęcie Zobacz nagrody

Najnowsze zdjęcie

Ankieta

Z jakiego obiektywu korzystam najczęściej?

  • obiektyw standardowy (18-55)
  • obiektyw stałoogniskowy
  • obiektyw typu zoom
  • obiektyw szerokokątny (rybie oko)
  • teleobiektyw

Artykuł: Czas na pokaz!

Czas na pokaz!

W życiu każdego początkującego fotografa nadchodzi taki moment gdy chcemy pochwalić się swoją twórczością przed światem. Należy wtedy zadbać o dobry start. Istnieje wiele portali zrzeszających fotografów dla miłośników każdego rodzaju zdjęć. Prócz tego w Internecie znajdziemy mnóstwo for, blogów, stron tematycznych oraz całą masę galerii. Zazwyczaj rejestracja jest darmowa. Możemy umieszczać tam swoje zdjęcia, inni mogą je komentować, oceniać. Ilość nieograniczonego miejsca do publikacji zdjęć kusi. Jednak nie daj się zwieść!

Wybór zdjęć

Zanim umieścimy swoje zdjęcia w Internecie zastanówmy się czy aby na pewno tego chcemy. Czy te zdjęcia będą nas dobrze reprezentować? Pomyślmy się nad tym dokładnie.  Wybierzmy tylko najlepsze zdjęcia do publikacji! Musimy też pamiętać aby każde zdjęcie było wyjątkowe. „Hmmm… Lecę wstawiać zdjęcia! Pokażę im jakie wielkie mam portfolio więc zarazem jakie wielkie doświadczenie! Ha! Dodam 10 zdjęć z tamtej wycieczki, kilka ze spaceru, no i jeszcze te zdjęcia mojego pieska… Które by tu wybrać? E tam, dam oba!” Takie myślenie nie przysporzy Ci zbyt wielu fanów. Tak to już bywa, że bardziej liczy się jakość niż ilość! Co zrobiłoby na Tobie większe wrażenie: portfolio składające się z 10 idealnych, olśniewających zdjęć czy portfolio złożone z 70 zdjęć które są całkiem w porządku? O pierwszym fotografie pomyślisz, że jest geniuszem a o drugim, że robi niezłe zdjęcia i czasem mu się trafi naprawdę dobre. Nikt na początku nie miał bogatego portfolio więc nie martw się tym! Na początek 3 świetne zdjęcia to jest naprawdę dużo.

Dodając zdjęcia pomyśl też nad tym aby nie wstawiać ciągle bardzo podobnych do siebie zdjęć. Kto by chciał oglądać galerię wypełnioną tysiącami zdjęć stokrotek widzianych z góry? Albo znudzonym kotem siedzącym w środku kadru? Nie chcemy chyba zanudzić widza. Zadbajmy o różnorodność :)

Którą galerie byście chętniej obejrzeli? Pierwszą z bardzo podobnymi zdjęciami czy drugą, różnorodną?

Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.

Wybraliśmy już zdjęcia, umieściliśmy na wybranym portalu. Co teraz? Widowni brak, komentarzy nie ma… A jeśli są to nie zawsze miłe. „Zły kadr”- mój kadr zły? A kto Ci dał prawo oceniać? nie znasz się! „Zdjęcie miejscami wypalone, brak ostrości”- brak ostrości? Ty chyba nie wiesz co to brak ostrości! A wypaleń jakoś nie widzę. „Ty to nazywasz zdjęciem?”-  NIE! Malowidłem ściennym… Widzę, że nikt z was się nie zna na sztuce!

Umieszczając prace w Internecie dajemy ogólne przyzwolenie na komentowanie ich, ocenianie- nie zawsze przychylne. Nie trzeba się wtedy złościć, krzyczeć i tupać nóżkami jak małe dziecko. Krytyka jest potrzebna do rozwoju. Przyjrzyj się swojemu zdjęciu i zastanów się czy przypadkiem rzeczywiście nie ma ono błędów. W sumie to bluza jest zbyt jasna i ta nietrafiona ostrość…  Może mają rację? Przy pomocy tej krytyki, uderzającej Cię niczym kamienie zbuduj swoje arcydzieło. W końcu ostrożniej będziesz dobierać zdjęcia i ostrożniej je robić. Aż pewnego nikt Cię nie skrytykuje, a każdy będzie chciał uścisnąć Twoją dłoń!

Autorką artykułu jest Agnieszka Mikołajczyk (zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu Foto-Festiwal.pl)


Tagi:  agnieszka, artykuł
HP Banner

Najnowsza Aktywność:

Tomasz Sikora dodał/a swoją ocenę do zdjęcia Czyżby w chmurach???
Rafał Kadzimierz dodał swoją ocenę do zdjęcia Princess
Roksana Łosin dodała swoją ocenę do komentarza
Tomek Androsiuk dodał swoją ocenę do zdjęcia Licheń inaczej ...
Tomek Androsiuk dodał swoją ocenę do zdjęcia Kresowo ...

Wszelkie prawa zastrzeżone
Foto-Festiwal 2011r.

Realizacja: Siedem.pl
MainPage designed by VisionTrust