Dodaj zdjęcie Zobacz nagrody

Ankieta

Z aparatu jakiej marki aktualnie korzystasz?

 • Sony
 • Canon
 • Nikon
 • Fuji
 • Panasonic
 • Olympus
 • Samsung
 • Kodak
 • Pentax
 • Leica
 • Inny

Warto przeczytać

Fotograf Excellent Photo RZdjecie tygodnia

Błona fotograficzna(film fotograficzny)

Błona fotograficzna, film fotograficzny lub tylko film (potocznie: taśma filmowa, klisza) – jeden z podstawowych rodzajów materiałów światłoczułych. Błona fotograficzna jest materiałem płaskim, przezroczystym i elastycznym.

Sposoby konfekcjonowania

    błona cięta – w postaci arkuszy dopasowanych do kasety aparatu fotograficznego (najczęściej wielkoformatowego);
    błona zwojowa – w postaci wstęgi nawiniętej na rolkę, o szerokości dopasowanej do aparatów średnioformatowych oraz urządzeń przemysłowych (np. naświetlarek);
    film, taśma filmowa – materiał zawierający perforację na jednej lub obu krawędziach w celu ułatwienia precyzyjnego przesuwu w projektorze, kamerze lub aparacie fotograficznym (najczęściej małoobrazkowym).
    klisza - materiał fotograficzny wykonany na bazie szklanych płytek odpowiedniego formatu; najczęściej występuje w postaci emulsji halogenosrebrowej naniesionej na płytkę szklaną; zalety klisz: duża sztywność - brak odkształceń i przemieszczeń w czasie rejestracji, co jest szczególnie ważne w przypadku materiałów o dużych wymiarach, a także w systemach rejestracji wymagających najwyższego stopnia stabilności układu rejestrującego (w tym także materiału).

Budowa
1. Podłoże z tworzywa sztucznego; 2. Warstwa przeciwodblaskowa; 3. Emulsja czuła na światło czerwone; 4. Emulsja czuła na światło zielone; 5. Żółty filtr; 6. Emulsja czuła na światło niebieskie; 7. Filtr ultrafioletowy; 8. Warstwa ochronna; 9. Światło widzialne.

Błona fotograficzna składa się z podłoża z tworzywa sztucznego o wysokiej przejrzystości, z naniesioną warstwą emulsji światłoczułej. Dawniej jako podłoże, stosowano celuloid, dziś octan celulozy. W przypadku błon barwoczułych, na podłożu naniesione jest kilka warstw emulsji, poprzedzielanych odpowiednimi filtrami barwnymi.
Obróbka

Błonę fotograficzną po naświetleniu należy poddać procesowi obróbki chemicznej, zwanej wywołaniem. Procesu tego dokonuje się ręcznie w koreksie (pracując z danym materiałem w ciemni fotograficznej) lub maszynowo w minilabie.

Rodzaje błonfotograficznych: negatyw barwny, negatyw czarno-biały, diapozytyw barwny, przezrocze, slajd, diapozytyw czarno-biały.

Parametry błon fotograficznych: balans barwny, czułość, format, rozdzielczość, rozpiętość tonalna, sposób reprodukcji barw, tolerancja naświetlania, ziarnistość.

Producenci: Agfa, Efke, FOMA, Forte, Ferrania, Fujifilm, Ilford, Kodak, Konica, M
aco, ORWO, Polaroid.

Źródło - Wikipedia


TO JEST MIEJSCE NA TWÓJ BANNER REKLAMOWY

Więcej informacji można zdobyć w dziale współpraca

Najnowsza Aktywność:

ttomit dodała swoją ocenę do komentarza
Wawro93 dodała swoją ocenę do komentarza
Wawro93 dodała komentarz do zdjęcia Modelka
ttomit dodała komentarz do nwes'a Konkurs! Rozdajemy nagrody!
Kapsell24211 dodała swoją ocenę do komentarza

Najnowsze artykuły

Kilka słów o portrecie. Jak postępować z modelką? ...więcej
Klisza, slajd, przezrocze, diapozytyw. ...więcej
Błona fotograficzna(film fotograficzny) ...więcej
Rodzaje aparatów fotograficznych ...więcej
Średnioformatowy aparat fotograficzny ...więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone
Foto-Festiwal 2011r.

Realizacja: Siedem.pl
MainPage designed by VisionTrust