Dodaj zdjęcie Zobacz nagrody

Ankieta

Czy jesteś zadowolony ze sprzętu fotograficznego, który posiadasz?

  • Tak, bardzo!
  • Owszem, ale może już być lepiej
  • Nie, czas na zmiany
  • Niestety nie, ale nie ma jak zmienić...

Kilka słów o portrecie. Fotografujemy kobietę

Czyż nie jest przyjemnie spojrzeć na delikatny kobiecy portret? Portret jest w końcu jednym z najpopularniejszych tematów fotograficznych. I dzisiaj w ten chłodny, mroźny dzień chciałabym coś o nim opowiedzieć. Nie będę pisać jakich ogniskowych należy używać, jakie ustawiać parametry, jaki aparat będzie do tego najlepszy… Zakładam, że znacie podstawowe zagadnienia fotografii. Technika może być dowolna. Jednak dobry portret to nie tylko technika - musi on mieć w sobie „to coś” o którym wszyscy mówią, nieprawdaż?

Jednak czym jest „to coś”?

Może chodzi o modelkę…? Na pewno bardzo wiele od niej zależy. Jej mimika, jej wygląd, dusza. W końcu to ona, właśnie ta kobieta, która stoi przed nami jest naszym tematem. Co zrobić by nasze zdjęcie nie było puste? Naciskając spust migawki bez zastanowienia (nawet z najpiękniejszą kobietą przed obiektywem) nasz portret może się nie udać. Może być pusty. Czasem prosty uśmiech może rozświetlić nasze zdjęcie i dodać mu uroku, a czasem wręcz przeciwnie - zepsuć je. W końcu prócz modelki wokół nas jest tyle rzeczy… Fotografując ją nie należy o tym zapominać. Można to sobie łatwo wyobrazić na przykładzie muzyki. Jesteś w filharmonii, otacza cię mnóstwo instrumentów. Każdy odgrywa swoją melodię, dźwięki łączą się w spójną całość. Lecz nagle komuś dzwoni telefon.

Muzyka chociaż nadal piękna, jest przez coś zakłócana. Marszczysz brwi - przeszkadza Ci to. Nie możesz skupić się na głównym temacie… Tak samo jest z fotografią. Piękna modelka siedząca na trawniku, wąchająca skromną stokrotkę… a za jej plecami puszka coca-coli, rozwalony śmietnik lub załatwiający swoją potrzebę pies. Tego nie chcemy w naszym zdjęciu. Dlatego zanim zrobisz fotografię rozejrzyj się i uprzątnij kadr - podnieś puszkę, poczekaj aż pies odejdzie. W końcu nie chcemy w tak prosty sposób zniszczyć naszego zdjęcia, prawda? Pamiętajcie, aby spójnie łączyć ze sobą wszystkie składniki. Tak samo ważny jest strój modelki jak i sama modelka. Zadbajcie o to aby ubranie modelki nie odciągało wzroku od tego co jest najważniejsze w naszym portrecie (no chyba, że głównym tematem będzie dla nas strój). Jeśli chcemy prawdziwie kobiecy portret to powinno to być coś delikatnego, subtelnego. Może to być zwiewna biała sukienka, koronkowa bluzeczka, długi czarujący sweter. Czasem wystarczy pozwolić modelce samej dobrać sobie strój - taki aby sama czuła się w nim kobieco i pewnie. Dzięki temu będzie czuła się dobrze, co automatycznie poprawi Twoje zdjęcie. Pamiętaj także o wizażu. Dobrze dobrany makijaż potrafi zdziałać cuda! I kobiety go uwielbiają. Zawsze łatwiej zadbać o makijaż przed sesją, niż później męczyć się z obróbką.

Skoro dobraliśmy już światło, uprzątnęliśmy i dobraliśmy tło, odpowiednio ubraliśmy i umalowaliśmy modelkę, możemy zabrać się do zdjęć. Robiąc je, pamiętaj o podstawowych zasadach kadrowania lecz nie bój się też tych zasad od czasu do czasu łamać. Rozmawiaj z modelką, postaraj się wyczuć jej charakter. Zrozum, co lubi w sobie a czego nie znosi. I zrób takie zdjęcie by ukazać zalety i ukryć wady. Wtedy zdjęcie zachwyci nie tylko Ciebie ale i Twoją modelkę.

Dobra, dobra… Wiem już jak zrobić zdjęcie. Ale nadal nie wiem czym jest „to coś”…

Nie da się tego precyzyjnie określić. To zależy już od fotografa i od zdjęcia. Na jednym zdjęciu „to coś” stwarza spojrzenie modelki, na innym magiczne miejsce, na kolejnym światło. Ale najczęściej to połączenie tych wszystkich dobrze ze sobą zgranych elementów stwarza idealny nastrój. Przymrużone oczy, rozchylone usta lub zgrabnie skrzyżowane nogi. Ty sam musisz wpaść na pomysł co zrobić by nadać fotografii magię. Sam musisz wybrać moment i sam się tego nauczyć.

Ufff… Po wielu próbach mamy już nasze zdjęcie. Co z obróbką?

Jeśli zadbałeś o wszystko w trakcie sesji Twoja fotografia nie będzie potrzebowała zbyt wiele obróbki. Dla początkujących polecam program Adobe Photoshop Elements - jest tańszą, uproszczoną wersją słynnego Photoshopa. Moim zdaniem spokojnie wystarczy dla każdego amatora - fotografika. Program jest prosty w obsłudze i przyjemny w użytkowaniu. Otwieramy nasze zdjęcie w programie do obróbki zdjęć, usuwamy niedoskonałości skóry, poprawiamy kontrast i ewentualnie minimalnie zwiększamy ostrość. Możemy także lekko zmienić tonację zdjęcia np. na cieplejszą lub chłodniejszą. Pamiętajcie aby nie przesadzić z ilością poprawek! Z retuszem jest podobnie jak z makijażem - zbyt wiele obróbki może tylko pogorszyć sprawę.

Na koniec pamiętaj - dobry portret zależy tak naprawdę od Ciebie. Nie musisz stosować się do moich rad aby go stworzyć. Wystarczy, że zajrzysz w głąb siebie i połączysz swoje uczucia wraz z duszą modelki. Wtedy Twoje zdjęcie będzie idealne. Bo to Twoja wrażliwość jest kluczem do sukcesu.


Zdjęcie nr. 1- Eliza http://www.maxmodels.pl/elajnaa.html

Zdjęcie nr. 2 Aneta http://www.maxmodels.pl/anett_a7.html

Zdjęcie nr. 3 Natalia http://www.maxmodels.pl/matana.html

Zdjęcie nr. 4 Paulina http://www.maxmodels.pl/egoismjustified8.html

 

SERIA TEJ AUTORKI:

- Jak postępować z modelką?

Autorka zdjęć oraz artykułu: Agnieszka Mikołajczyk - Profil na MaxModels.pl


Najnowsza Aktywność:

Tomasz Bielak dodał swoją ocenę do zdjęcia 100latka
Izabela Legiec dodała zdjęcie Mańka
Paweł Czarnecki dodał komentarz do zdjęcia 100latka
Tomasz Bielak dodał swoją ocenę do zdjęcia POLSKIE DROGI

Wszelkie prawa zastrzeżone
Foto-Festiwal 2011r.

Realizacja: Siedem.pl
MainPage designed by VisionTrust