Dodaj zdjęcie Zobacz nagrody

Ankieta

Czy jesteś zadowolony ze sprzętu fotograficznego, który posiadasz?

  • Tak, bardzo!
  • Owszem, ale może już być lepiej
  • Nie, czas na zmiany
  • Niestety nie, ale nie ma jak zmienić...

Kilka słów o portrecie. Jak postępować z modelką?

Dzisiaj chciałam podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami na temat współpracy z modelką. Gdy sami zaczynamy naszą przygodę z fotografią zazwyczaj zaczynamy z modelkami, które także nie mają doświadczenia.

Sama bardzo dobrze pamiętam moją pierwszą sesję na którą umówiłam się z obcą mi osobą - byłam zestresowana, spięta, nie wiedziałam jak to będzie wyglądać… Czy dogadam się z modelką, czy ją poznam albo czy w ogóle przyjdzie! Obie byłyśmy początkujące, nieśmiałe. Przyszłam na sesję i zrozumiałam, że ona stresuje się tak samo jak ja. Widziałam to w jej oczach, ruchach. Dziewczyna była śliczna, ale bała się, że źle wypadnie lub się ośmieszy… Co oczywiście dla mnie było absurdalne, dziewczyna była świetna! Widziałam w niej potencjał i ona chyba tak samo myślała o mnie.

Na początku przedstawiłyśmy się sobie i ruszyłyśmy w stronę parku szukać odpowiedniego miejsca na zdjęcia. W końcu je znalazłyśmy - wydawało się idealne. Delikatne słoneczne światło rozmiękczone przez cienką warstwę chmur sączyło się przez szumiące drzewa. Do tego śliczna dziewczyna i ładna wiosenna pogoda. Zaczęłyśmy działać… Odwiedziłyśmy też kilka innych miejsc. Jednak mimo świetnych warunków, ciekawej modelki i dobrych chęci, sesja była kompletną klapą. Dziewczyna nie wychodziła zbyt dobrze na zdjęciach i była strasznie sztywna - wszystko spowodowane stresem…

To tylko przykładowa historia, ale może się przydarzyć każdemu z nas. A po co marnować okazje skoro można temu zapobiec? Niektórym modelkom trzeba trochę pomóc się rozluźnić. Jest kilka naprawdę prostych sposobów.

Rozmawiaj!

Zagadaj ją. Gdy się nie znamy cisza bywa bardzo niezręczna. Opowiedz coś o sobie, zapytaj się jej co lubi robić, jakie książki lubi czytać, a nawet (!) wysłuchaj jej nudnych opowiadań o jej piesku Pimpku… Rozmowa rozluźni nieco atmosferę i przełamie pierwsze lody. Pamiętaj tylko, żeby nie być zbyt nachalnym - mimo wszystko nasze modelki wiedzą o swoich atutach i mają skłonności do wyciągania zbyt pochopnych wniosków ( a nie chcemy przecież żeby uciekła z sesji ze strachu, że otrzyma propozycję matrymonialną).

Uśmiechaj się

Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność, a daje o wiele więcej światła. Pamiętaj o tym i uśmiechaj się do swojej modelki zarażając ją swoją radością i pozytywnym nastawieniem. Pokaż, że cieszysz się z tej sesji i jesteś dobrej myśli. Bo skoro fotograf się uśmiecha, to jest chyba zadowolony i chyba nie jest aż tak źle ze mną, no nie?

Agnieszka ze swoją modelką

Wprowadź swobodną atmosferę

Znajdź sposób by ją rozbawić. Może to być cokolwiek- żart, Twoja żenująca aczkolwiek zabawna historia z dzieciństwa, ciekawa anegdota. Traktuj ją jak równemu sobie- nie wywyższaj się i nie mądrz zbyt wiele. Nikt nie lubi mądrali.

Bądź miły

Nie śmiej się z niej gdy jej coś nie wychodzi. Nie złość się na nią nawet wtedy gdy nie rozumie bardzo prostych rzeczy („ale że niby co mam zrobić???”) lub zachowuje się bardzo głupio („jak mam podnieść rękę???”). To ją speszy - i wierz mi, zrozumie, że śmiejesz się z niej. Bądź wyrozumiały, mów jej komplementy. „Świetnie, dobrze Ci idzie, nie spodziewałem się, że pójdzie Ci tak dobrze!” Takich słów używaj, a nie „nawet pniak drewna jest mniej sztywny od Ciebie! Może zaczniesz w końcu pozować?”. To jej raczej nie zmotywuje. Chwaląc ją namówisz ją do dalszych prób.

Tych kilka najprostszych i najoczywistszych sposobów może sprawić, że modelka poczuje się w Twoim towarzystwie lepiej. Brak pewności siebie może sprawić, że dziewczyna mimo wielu pomysłów nie będzie pozować ze zwykłego strachu o krytykę... Miłe towarzystwo i dużo uśmiechu zawsze pozytywniej nastraja do pracy.

To kilka oczywistych stwierdzeń, które w głębi duszy każdy zna. Jednak myślę, że łatwiej to sobie uświadomić gdy ktoś o tym mówi.

Modelka widoczna na zdjęciach: Emilia http://www.maxmodels.pl/silije.html

Autorka zdjęć i artukułu: Agnieszka Mikołajczyk: Profil na MaxModels.pl

 

 


Najnowsza Aktywność:

Tomasz Bielak dodał swoją ocenę do zdjęcia 100latka
Izabela Legiec dodała zdjęcie Mańka
Paweł Czarnecki dodał komentarz do zdjęcia 100latka
Tomasz Bielak dodał swoją ocenę do zdjęcia POLSKIE DROGI

Wszelkie prawa zastrzeżone
Foto-Festiwal 2011r.

Realizacja: Siedem.pl
MainPage designed by VisionTrust