Dodaj zdjęcie Zobacz nagrody

Ankieta

Jakiego typu aparatu używacie?

  • Kompakt analogowy
  • Lustrzanka analogowa
  • Kompakt cyfrowy
  • Lustrzanka cyfrowa
  • Aparat średnioformatowy analogowy
  • Aparat srednioformatowy cyfrowy
  • Aparat wielkoformatowy

Warto przeczytać

Fotograf Excellent Photo RZdjecie tygodnia

Klisza, slajd, przezrocze, diapozytyw.

Klisza – rodzaj matrycy w postaci płaskiej, sztywnej płyty.

W fotografii pierwsze klisze w postaci szklanych płyt pojawiły się w II poł. XIX w. Były to klisze negatywowe, służące do fotografowania, a następnie reprodukcji zdjęć fotograficznych. W dwudziestoleciu międzywojennym zostały wyparte przez znacznie wygodniejsze w użyciu błony fotograficzne (cięte i zwojowe), umożliwiające nie tylko wygodniejsze przechowywanie i obróbkę materiałów światłoczułych, ale i wykonywanie (w przypadku błon zwojowych) wielu zdjęć z jednego ładunku w aparacie fotograficznym. Od tych czasów, pojęcie 'kliszy' stało się również popularnym, potocznym (choć niezupełnie precyzyjnym) określeniem na materiały w postaci błony.

W tradycyjnej poligrafii, czyli druku wypukłym, klisze były metalowymi płytami (później również z tworzywa sztucznego), służącymi do reprodukcji grafiki. W zależności od charakteru grafiki, wyróżniano klisze siatkowe, służące do reprodukcji materiałów wielotonalnych metodą rastra oraz klisze kreskowe, służące do reprodukcji grafiki całotonalnej. Klisze te przygotowywano metodą chemigraficzną (naświetlanie warstwy światłoczułej, a następnie trawienie metalu lub wymywanie tworzywa sztucznego) lub grawerską (na urządzeniu zwanym kliszografem). Metalowe klisze poligraficzne w druku wypukłym (typograficzne) zostały wyparte dopiero w latach 90. XX w. wraz z zanikiem tradycyjnego druku wypukłego. Dzisiaj wykorzystywane są klisze stalowe do przygotowywania form drukowych w tampondruku, a w introligatorstwie kliszami nazywa się płyty do tłoczeń.

W poligrafii istnieją również inne rodzaje klisz, np. kamienna klisza fotolitograficzna (odmiana litografii, w której obraz naniesiono metodą fotograficzną), które niegdyś były technikami reprodukcji przemysłowej, a obecnie stosowane są już tylko w grafice warsztatowej.

Przezrocze, Slajd (ang. slide) – pozytywowy obraz uzyskany bezpośrednio na materiale światłoczułym. Również element prezentacji multimedialnej.

Przezrocze charakteryzuje się wysoką jakością odwzorowania rzeczywistości oraz bardzo dużym nasyceniem barw. Przed okresem technologii cyfrowego rejestrowania obrazów przezrocze było podstawowym nośnikiem obrazu wykorzystywanym dla potrzeb poligrafii. Przewyższało znacznie swą jakością materiały negatywowe. Przezrocza wykorzystywane są nadal jako podstawowy nośnik przekazu np. w diaporamie.

Obecnie znaczenie słowa slajd poszerzono o zastosowanie w teleinformatycznych technikach komputerowych; we współczesnej grafice prezentacyjnej jako podstawowy element prezentacji i animacji komputerowej w tym w technologii flash. Jest odpowiednikiem pojedynczej klatki w filmie.

Prezentacja składa się z sekwencji slajdów zawierających tekst, ilustracje, listy zagadnień, diagramy i wykresy, dźwięk i wideo. Jest wyświetlany na ekranie przez czas zdefiniowany uprzednio przez autora pokazu lub zależnie od jego doraźnych potrzeb (ręczna zmiana slajdu). Slajd pokazywany w trakcie "żywego" pokazu jest podstawą komentarza słownego prelegenta, który rozszerza zagadnienia naszkicowane w slajdzie.

W niektórych środowiskach (np. akademickich) terminem slajd określano także specjalną folię, na której rysowano rozmaite elementy, a następnie wyświetlano je na ekranie za pomocą diaskopu lub epidiaskopu jako pomoc w prezentacji tematu.

Przezrocze – diapozytyw fotograficzny, uzyskany jako obraz pozytywowy na materiale przezroczystym (dawniej wyłącznie światłoczułym), przeznaczony do oglądania w prześwicie (pod światło) lub za pomocą rzutnika na większej powierzchni (np. ekran). Dużoformatowe są wykorzystywane dziś powszechnie jako reklamy podświetlane wykonywane metodą poligraficzną na materiałach przezroczystych lub częściowo matowych.

Diapozytyw - pozytywowy obraz (monochromatyczny lub wielobarwny) naniesiony na materiał przezroczysty lub wytworzony w jego wnętrzu. Aby móc go obejrzeć lub wykorzystać do innych celów niezbędne jest użycie światła przechodzącego. Najczęściej diapozytywy występują w postaci klisz, rzadziej w postaci płyt szklanych lub z wysokoprzezroczystych tworzyw sztucznych.

Diapozytywy wykorzystuje się w celach:

    obserwacji bezpośredniej
    projekcji na ekran odblaskowy
    naświetlania materiałów światłoczułych

Diapozytywy można otrzymywać różnymi metodami, np. poprzez fotografię, kopiowanie stykowe, naświetlanie na specjalnych naświetlarkach laserowych, druk poligraficzny, w postaci wydruków na różnego rodzaju drukarkach komputerowych, a także poprzez ręczne naniesienie obrazu. Sam obraz może być nieprzepuszczający światła lub częściowo transparentny. W przypadku materiałów światłoczułych, diapozytywy można otrzymywać poprzez fotografię bezpośrednią i wywołanie w procesie odwracalnym, lub poprzez fotograficzne kopiowanie negatywów.

Zastosowania diapozytywów:

    prezentacja fotografii w postaci projekcji przezroczy (slajdów), a także diaporam
    fotografia artystyczna i reklamowa, zwłaszcza, gdy potrzebne są duże powiększenia (z uwagi na małą ziarnistość diapozytywów)
    przeprowadzanie pokazów i prezentacji za pomocą rzutników
    zastosowania przemysłowe, np. fotogalwanoplastyka, naświetlanie klisz poligraficznych

Pod koniec XX wieku, standardem wywoływania fotograficznych barwnych materiałów odwracalnych diapozytywowych stał się proces E-6. Kolorowe diapozytywy fotograficzne w porównaniu z odbitkami z negatywów podobnej klasy i czułości charakteryzują się niższą ziarnistością, większym nasyceniem barw oraz większym kontrastem. Przemysł fotograficzny wytwarza współcześnie m.in. specjalne diapozytywy do fotografii krajobrazowej i przyrodniczej (o bardzo dużym nasyceniu barw), portretowe (o optymalnym oddaniu kolorów skóry), wysokoczułe diapozytywy reporterskie, uniwersalne diapozytywy amatorskie, a także diapozytywy czarno-białe.

Źródło - Wikipedia


TO JEST MIEJSCE NA TWÓJ BANNER REKLAMOWY

Więcej informacji można zdobyć w dziale współpraca

Najnowsza Aktywność:

Diana dodał komentarz do zdjęcia młodość nie wieczność
Diana dodał swoją ocenę do zdjęcia młodość nie wieczność
Leyto dodała swoją ocenę do zdjęcia Maluch
Leyto dodała komentarz do zdjęcia młodość nie wieczność
Leyto dodała swoją ocenę do zdjęcia młodość nie wieczność

Najnowsze artykuły

Agnieszka radzi: Odrobinę więcej światła… ...więcej
Kilka słów o portrecie. Jak postępować z modelką? ...więcej
Klisza, slajd, przezrocze, diapozytyw. ...więcej
Błona fotograficzna(film fotograficzny) ...więcej
Rodzaje aparatów fotograficznych ...więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone
Foto-Festiwal 2011r.

Realizacja: Siedem.pl
MainPage designed by VisionTrust