Dodaj zdjęcie Zobacz nagrody

Najnowsze zdjęcie

Główni sponsorzy

EPSON


TYLY - Built to Tylt


OlloclipSponsorzy edycji

Albumy i fotoakcesoria dla fotografów R


Torby fotograficzne i akcesoria R


Portal oraz sklep fotograficzny R


Zdjęcia przez internet R


Albumy fotograficzne R


GP BatteriesAnkieta

Która kategoria konkursowa interesuje Was najbardziej?

 • Wschód/Zachód
 • Pory roku
 • Dzieci
 • Architektura/Zabytki
 • Przyroda
 • Krajobrazy
 • Portret
 • Makro
 • Czarno-białe
 • Sport/Reportaż/Wydarzenie
 • Ptaki
 • Zwierzęta
 • Wszystkie równie mocno!

Typy aparatów cyfrowych

Typy aparatów cyfrowych

Lustrzanki cyfrowe (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex), których konstrukcja oparta jest na klasycznej lustrzance jednoobiektywowej gdzie błonę światłoczułą zastąpiła duża matryca, o rozmiarach porównywalnych z pojedynczą klatką filmu małoobrazkowego 24 × 36 mm. W optycznym wizjerze widoczny jest obraz rzutowany na matówkę bezpośrednio z obiektywu aparatu poprzez uchylne lustro zasłaniające migawkę i matrycę. W momencie robienia zdjęcia lustro się unosi a światło kierowane jest na matrycę. Istotną zaletą lustrzanek jest możliwość wymiany obiektywów.

Zmiennoobiektywowe aparaty kompaktowe - aparaty wielkością przypominające zwykłe aparaty kompaktowe jednak posiadające matrycę o rozmiarze podobnym jak w lustrzankach.

Aparaty typu bridge camera (potocznie hybrydy lub DSLR-like) - szeroka grupa aparatów, których wspólną cechą jest brak optycznego układu celowniczego występującego w lustrzankach oraz brak cech konstrukcyjnych i użytkowych pozwalających jednoznacznie zaliczyć je do kompaktów. Z reguły oferują możliwość ręcznego ustawienia wielu parametrów, pod względem rozwiązań ergonomicznych zbliżone bywają do lustrzanek. Oprócz ekranu podglądu LCD przeważnie wyposażone są w wizjer elektroniczny (EVF) zapewniający podgląd obrazu wprost z matrycy. Typowe było także wyposażenie w niewymienne obiektywy zmiennoogniskowe, niekiedy o dużej transfokacji (superzoom), jednak od 2008 roku pojawiają się na rynku aparaty tej grupy zapewniające możliwość wymiany obiektywów.   

Aparaty kompaktowe - forma rozwojowa analogowych aparatów kompaktowych charakteryzująca się zwartą budową i niewielkimi rozmiarami oraz znacznym uproszczeniem i zautomatyzowaniem obsługi. Niewielkie rozmiary przetworników a co za tym idzie bardzo krótkie ogniskowe stosowanych obiektywów powodują, iż aparaty te charakteryzują sie dużą głębią ostrości, co z kolei powoduje, iż niekiedy nie stosuje się w nich układów ustawiania ostrości. Historycznie rzecz biorąc, to właśnie małe rozmiary przetworników i obiektywów pierwszych aparatów cyfrowych spowodowały, że wprowadzając je na rynek zdecydowano się zaadaptować do tego celu bardzo popularną w owym czasie formę tradycyjnych aparatów kompaktowych. W okresie rozwoju cyfrowe kompakty przybierały różne formy, od najbardziej zminiaturyzowanych aparatów kieszonkowych o grubości kilku do kilkunastu milimetrów, do rozbudowanych zarówno od strony możliwości regulacji dostępnych dla użytkownika jak i wielkości matryc i obiektywów, stawiając je tym samym blisko granicy zaliczania ich do aparatów typu bridge camera.

Istnieją również inne typy aparatów cyfrowych, jak np. cyfrowy aparat dalmierzowy, cyfrowy aparat średnioformatowy, ale są one stosunkowo rzadko używane.

Cyfrowe aparaty fotograficzne bywają wbudowane w inne urządzenia, zwykle telefony komórkowe (również laptopy). Mimo że ich rozdzielczości sięgają nawet 12 Mpix, to jakość matryc (szumy), a przede wszystkim układów optycznych zazwyczaj mocno ustępuje urządzeniom dedykowanym do fotografii.

Źródło: Wikipedia.pl


Najnowsza Aktywność:

Sławomir Grzybowski dodał swoją ocenę do zdjęcia Światełko w Tunelu
Sławomir Grzybowski dodał swoją ocenę do zdjęcia Pan Kataryniarz
Sławomir Grzybowski dodał swoją ocenę do zdjęcia Starość i młodość
Sławomir Grzybowski dodał swoją ocenę do zdjęcia stwór
Sławomir Grzybowski dodał swoją ocenę do komentarza

Najaktywniejsi użytkownicy w ostanim miesiącu

1. marcin m

Wszelkie prawa zastrzeżone
Foto-Festiwal 2011r.

Realizacja: Siedem.pl
MainPage designed by VisionTrust