Dodaj zdjęcie Zobacz nagrody

Najnowsze zdjęcie

Ankieta

Zdjęcia w której kategorii konkursowej prezentują najwyższy poziom?

 • Wschód/Zachód
 • Pory roku
 • Dzieci
 • Architektura/Zabytki
 • Przyroda
 • Krajobrazy
 • Portret
 • Makro
 • Czarno-białe
 • Wspomnienie wakacji
 • Poziom w każdej z nich jest wyrównany

Wasza recenzja: Aparat w Nokia 500

5Mpx, tylko co z tego?

Telefon Nokia 500 jest wyposażony w aparat o matrycy pięciu megapikseli. Fabrycznie ustawiony jest na mniejszą – 3,2, co można zmienić w ustawieniach. Ładuje się bardzo szybko, co umożliwia równie prędkie wykonanie zdjęcia. Następnie jest ono przetwarzane i można je zobaczyć na ekranie telefonu (bądź wyłączyć tę opcję i pooglądać wszystkie fotki później).

A autofocus gdzie?

Moim wcześniejszym telefonem był LG KC550 z obiektywem Schneider-Kreuznach. Telefon ten był wyposażony w aparat o takiej samej rozdzielczości i posiadał bardzo podobne funkcje. Najprzydatniejszą z nich był tzw. Autofocus, który umożliwiał „złapanie” ostrości na wybranym przez nas przedmiocie. Równie dobrze mogło to być coś na środku zdjęcia, bądź trzymając spust do połowy, następnie przesuwając kadr można było zrobić zdjęcie, na którym ostrość była skierowana na przedmiot np. w rogu zdjęcia.

Jeśli chodzi o Nokię, to nie jest ona wyposażona w takie „cudo”. Nie ma nawet opcji do robienia macro fotografii, przez co sam telefon trzeba trzymać w odległości… właśnie… Tak właściwie, to w jakiej odległości od obiektu?
 
Zdjęcia w szkole ;-)

Czas na coś, co bardzo przydaje się uczniom w dzisiejszych czasach. Jak telefon poradzi sobie z takimi zdjęciami? Chyba jedyne, z których jestem zadowolona. Ostrość jest bardzo dobra (od początku użytkowania aparatu używam najlepszej jakości ostrości).

A zdjęcia na zewnątrz?
 
Takowe też zrobiłam. Wychodzą one całkiem nieźle, a w szczególności, jeśli słońce nie świeci nam w obiektyw. Piękny Pandit, niezła ostrość, kolory niemal identyczne z realnymi. Motocykl stoi w cieniu, dzięki czemu nie jest oświetlony ani z mocno, ani za słabo. Jednakże biała ściana stacji benzynowej jest prześwietlona. To samo zdjęcie, lecz z przybliżeniem cyfrowym. Nadal jestem zadowolona, gdyż jakość zdjęcia nie uległa znacznemu pogorszeniu. Teraz coś nie motocyklowego ;-) - Jesień to piękny okres na robienie kolorowych zdjęć. Tylko jasne części (niebo) prześwietlone, choć zdjęcie nie było robione pod światło (!).

Więcej kolorów… choć w sumie i tak szaro, buro i ponuro…

Chęć sprawdzenia, jak aparat łapie ostrość. Nie jest najgorzej, choć wygląda, jak robione przez mgłę. Dodatkowo zdjęcie jest fioletowe dookoła. Wygląda to jak obraz olejny malowany techniką… Nieważne. W każdym razie… niemal każde zdjęcie w powiększeniu tak właśnie wygląda. Mimo wszystko można się domyślić, co takiego jest na zdjęciu.

Wnioski końcowe

Muszę przyznać, że w porównaniu do aparatu w dwa razy tańszym (na chwilę obecną pewnie i 3-4 razy) telefonie, ten nie jest wart swojej ceny. Zdjęcia są dobre, jeżeli chce się je przeglądać w telefonie, wykonać szybkie zdjęcie czegoś, co normalny aparat nie zdążyłby uchwycić (długie włączanie się kompaktowych aparatów cyfrowych…). Zdjęcia na pewno nie nadają się do zrobienia odbitek na papierze. Na pewno trzeba pamiętać, że aby zrobić dobre zdjęcie tym aparatem, trzeba stanąć w cieniu (albo przynajmniej tyłem do słońca), trzymać dobrze telefon obiema rękami, stabilnie, najlepiej nie ruszać ich zbytnio zaraz po wykonaniu zdjęcia, aby nie zdążyło się rozmazać.

Na pewno nie polecę tego telefonu komuś, kto lubi robić dobre zdjęcia (fotograf, fotograf-amator itp. ;-) ). Jeśli jednak ktoś bardzo rzadko używa tego typu rzeczy, to jak najbardziej będzie odpowiedni.

Autor: Beata Talma


Tagi:  aparat, recenzja, nokia

Najnowsza Aktywność:

Krzysztof C dodał swoją ocenę do zdjęcia Szalenstwo
Krzysztof C dodał swoją ocenę do zdjęcia Pyłek
Krzysztof C dodał komentarz do zdjęcia był sobie żuczek
Krzysztof C dodał swoją ocenę do zdjęcia był sobie żuczek
Anna Machelska dodała komentarz do zdjęcia budzi się miasto...

Najnowsze artykuły

Wasza recenzja: Aparat w Nokia 500 ...więcej
Artykuł: Czas na pokaz! ...więcej
Agnieszka radzi: Odrobinę więcej światła… ...więcej
Kilka słów o portrecie. Jak postępować z modelką? ...więcej
Klisza, slajd, przezrocze, diapozytyw. ...więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone
Foto-Festiwal 2011r.

Realizacja: Siedem.pl
MainPage designed by VisionTrust