Poród w UK – podstawowe informacje dla przyszłych rodziców

Poród w UK – podstawowe informacje dla przyszłych rodziców

Przed porodem w UK kobieta musi dokonać wyboru szpitala, w którym chce rodzić. Pomocna jest wizyta na oddziale położniczym, w trakcie której przyszli rodzice oglądają pomieszczenia i wyposażenie sal. W pokoju rodzącej powinno znajdować się m.in. regulowane łóżko, butla z gazem rozweselającym, łóżeczko dla dziecka i resuscytator.

 

Poród w UK dla wielu przyszłych rodziców jest stresującym przeżyciem wynikającym z braku wiedzy. Ciąża w UK bez znajomości języka również powoduje stres wśród przyszłych mam. Dla komfortu psychicznego kobieta wraz z położną prowadzącą ciążę może przygotować plan porodu, w którym opisze wszystkie swoje prośby, życzenia i oczekiwania.

 

Poród w UK – wycieczka po porodówce

 

Poród w UK, podobnie jak opieka nad kobietą ciężarną przebiega inaczej niż w Polsce. W przypadku bariery językowej rodzice podczas spotkań z położną czy lekarzem mogą skorzystać z bezpłatnych usług tłumacza z urzędu. W Anglii osobą prowadzącą ciążę jest położna, a nie ginekolog. Kobieta odczuwająca stres przed porodem w UK wspólnie z położną może napisać plan porodu, który stanowi listę oczekiwań i życzeń przyszłej matki. W planie porodu kobieta zapisuje wszelkie rzeczy i środki, z których chciałaby skorzystać w czasie akcji porodowej. Przed porodem w UK rodzice spodziewający się dziecka mają możliwość odbycia “wycieczki” po porodówce, której celem jest zapoznanie się z oddziałem położniczym. Kobieta rodząca ma zapewniony bogato wyposażony, indywidualny pokój. Znajduje się w nim m.in. regulowane łóżko, które można dostosować do potrzeb rodzącej, aparat do pomiaru ciśnienia krwi, łóżeczko dla dziecka oraz resuscytator potrzebny przy problemach oddychania u noworodka. W pokoju dla kobiet rodzących znajdują się także rzeczy i przyrządy, z których przyszła matka może skorzystać w trakcie porodu, np. piłka czy mata. W większości szpitali w oddzielnym pomieszczeniu jest basen do porodu. Chęć rodzenia w wodzie ciężarna powinna zgłosić wcześniej, aby uniknąć sytuacji, gdy basen będzie niedostępny w czasie akcji porodowej. W szpitalu są również pomieszczenia związane z porodem przez cięcie cesarskie, czyli sala operacyjna i pooperacyjna.

 

Poród w UK – naturalny, w wodzie czy cesarka?

 

W Anglii dominują porody naturalne, które są uznawane za najbezpieczniejsze dla matki i dziecka. Cesarskie cięcie wykonywane jest głównie ze wskazań medycznych, do których należą np. nieprawidłowe ułożenie dziecka, ryzyko odklejenia się łożyska w trakcie akcji porodowej (tzw. łożysko przodujące), choroby serca u kobiety, zaburzenia w tętnie płodu czy stan przedrzucawkowy u przyszłej matki. W UK położne zachęcają do rodzenia w innej pozycji niż leżąca, np. na klęczkach, na boku lub korzystając ze specjalnej piłki. Pozwala to na zminimalizowanie bólu towarzyszącego porodowi. Kobieta w Anglii może zdecydować się na poród w wodzie, któremu przypisuje się właściwości łagodzące napięcie nerwowe i łagodzące ból.

 

Poród w UK – znieczulenie i opieka po porodzie

Poród w UK wiąże się z możliwością skorzystania z bezpłatnych środków znieczulających i przeciwbólowych. Przy każdym łóżku rodzącej znajduje się butla z gazem rozweselającym. Kobieta może rodzić w znieczuleniu miejscowym po podaniu epiduralu. W skrajnych przypadkach zastosowanie ma znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Po porodzie, odcięciu pępowiny i umyciu, noworodek przekazywany jest matce zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Rodząc naturalnie kobieta może opuścić szpital po około 10 godzinach od przyjścia dziecka na świat. Po cesarskim cięciu powrót do domu następuje zwykle po 2-4 dniach od zabiegu. Przez pierwsze 10 dni po porodzie w UK opiekę nad matką i dzieckiem sprawuje położna zajmująca się prowadzeniem ciąży. Po tym czasie powinna odbyć się wizyta pielęgniarki środowiskowej w domu rodziny, która pomaga młodym rodzicom m.in. w pielęgnacji i karmieniu dziecka oraz załatwianiu spraw urzędowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Najpiękniejsze warszawskie ogrody

Warszawa to idealne miejsce dla miłośników ogrodów. Można wybrać się na spacer po wielu pięknie usytuowanych lokacjach, które zachwycają bujną...

Zamknij