Warte uwagi kampanie promujące historie Polski

Warte uwagi kampanie promujące historie Polski

Funkcjonowanie wspólnoty kulturowej wymaga minimum podstawowej znajomości historii swojego kraju i chęci dzielenia się z nią innymi państwami. Z tego powodu, istotna jest polityka historyczna i tak dużą wagę przywiązuje się kampaniom promującym historię Polski. Jedną z najciekawszych, a zarazem najgłośniejszych realizacji ostatnich lat jest kampania realizowana przez Polską Grupę Energetyczną z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ciekawy projekt ma na swoim koncie również Instytut Pamięci Narodowej.

 

Chociaż niektórzy kwestionują sens funkcjonowania kampanii promujących historię Polski za granicą, to wydarzenia związane z przypisywaniem narodowi polskiemu współodpowiedzialności za Holokaust, pokazują, że tego typu kampanie są jak najbardziej zasadne.

 

Kampania PGE na 73. rocznicę Powstania Warszawskiego

 

Kampanie promujące historię Polski stricte związane są ze strategią promocji Polski, a także z wizją polityki historycznej obecnego obozu władzy. Jedną ze słynniejszych kampanii w ostatnich latach jest projekt Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Związane jest to bezpośrednio z przejęciem przez PGE mecenatu nad Muzeum Powstania Warszawskiego. W reklamach z tej kampanii pokazany był powstaniec z bronią ręką, a wokół niego leciały iskry. Przewodnim hasłem tej kampanii była fraza: „Poświęcenie to wielka energia”. Projekt PGE wzbudził wiele kontrowersji, a jego przeciwnicy zarzucali mu połączenie symboliki patriotycznej z przekazem o charakterze komercyjnym.

 

Kampania IPN-u „Niezwyciężeni”Kampania IPN-u „Niezwyciężeni”

 

Jedną z głośniejszych kampanii promujących historię polski była kampania Instytutu Pamięci Narodowej. Jej głównym przedmiotem był spot reklamowy pt. „Niezwyciężeni”. Co istotne jest on dostępny w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej. Film ten trwa przez ok. 4 minuty, w których w obrazowy i niezwykle sugestywny sposób streszczone jest 50 lat heroicznej historii walki o wolność. Co ciekawe, narratorem angielskiej wersji spotu jest brytyjski aktor Sean Bean, który znany jest m.in. z takich produkcji, jak „Gra o tron” czy „Władca pierścieni”. Film ten został pozytywnie odebrany przez wiele osób — zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zabawa kadrem w robieniu zdjęć

Pierwsze przygody z aparatem fotograficznym warto rozpocząć w miarę wcześniej. Im wcześniej zaczniemy zaznajamiać się z działaniem aparatu oraz technikami...

Zamknij