Zdjęcie warte milion dolarów

Zdjęcie warte milion dolarów

W dobie intensywnego rozwoju technologii i spadku cen na profesjonalny sprzęt, niemal każdy z nas może spełnić swoje najbardziej wyszukane hobby, co nie byłoby możliwe jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Świetnym przykładem na to jest fotografia – nie potrzebujemy nawet profesjonalnej „lustrzanki”, aby zrobić wysokiej jakości zdjęcie. Jedynym problemem jest zrobienie dobrego zdjęcia.

Sprawdzone sposoby na udane zdjęcie

Najłatwiej mają osoby, które posiadają uzdolnienia plastyczne – potrafią naturalnie skomponować kadr i widzą światło. Oczywiście każdy początkujący fotograf jak i amator zadaje sobie pytanie jak zrobić ładne zdjęcie i szuka odpowiedzi w specjalnych podręcznikach, kursach fotograficznych itp. Na ogół jednak wystarcza wyobraźnia, zapał oraz kilka podstawowych zasad, o których musimy pamiętać.

Istotna jest kompozycja kadru, która rządzi się swoimi regułami. Najpowszechniejszą zasadą jest tzw. trójpodział naszego kadru. Wystarczy podzielić fotografię na trzy równe części pionowo oraz poziomo, a najważniejsze elementy zdjęcia umieścić w liniach przecięcia. Należy pamiętać także, że każda rzecz ma określoną wielkość oraz ciężar. Przedmioty cięższe dla naszego oka umieszczamy zawsze bliżej centrum kadru, natomiast lżejsze na jego krawędziach. Ciemne elementy mają większy ciężar od elementów jaśniejszych. Pilnuj, aby linia horyzontu była prosta, szukaj naturalnych ramek, zadbaj o odpowiednie tło – nie może ono rozpraszać i przysłaniać głównego obiektu, wykorzystaj linie – ludzkie oko lubi symetrię, acz ekstrawagancja także jest mile widziana, buduj głębię i perspektywę (np. zwężające się tory kolejowe zbudują perspektywę). Jednak najważniejsze jest subiektywne wyczucie, dobry fotograf nie tylko widzi, ale i umie patrzeć, dzięki temu wie, jak zrobić ładne zdjęcie.

Niedoceniane światło

Początkujący w fotografii skupiają się na ogół na kadrze a zapominają o świetle. W profesjonalnym studio mamy do dyspozycji profesjonalny sprzęt oświetleniowy i jesteśmy w stanie zapanować nad światłem. Jednak to naturalne światło jest o wiele ważniejsze dla zrobienia wyjątkowego zdjęcia. Wśród profesjonalistów istnieje takie pojęcie jak „złota godzina”, to znaczy, że słońce będąc na określonej wysokości rzuca przepiękne, złote światło – jest to pora tuż po wschodzi lub tuż przed zachodem słońca. Oczywiście każdy aparat posiada lampę błyskową, ale nie można jej nadużywać, bo tylko zepsujemy naszą fotografią. Lampę błyskową najlepiej stosować w środku dnia i w odpowiednim oddaleniu obiektu – nie może być on ani zbyt blisko ani zbyt daleko. Warto najpierw przetestować, wyłączając tryb automatyczny, aby poznać działanie fleszu.

Tak naprawdę nie istnieje gotowy schemat na to jak zrobić ładne zdjęcie. Często sztuka polega na niestosowaniu się do reguł, ale żeby świadomie łamać zasady najpierw musimy je poznać i opanować w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Najlepsze edytory fotografii

Zdjęcia z efektem WOW Żeby zabłysnąć w internecie oraz na popularnych portalach społecznościowych musisz się wyróżnić. Łowcy największych ilości lajków...

Zamknij